11.04.2023

Як зробити своє робоче або навчальне місце менш енергозатратним та більш функціональним

Загальна ситуація змінює наше ставлення до заощадження електроенергії. Ми знов доводимо, що українці – сильна нація, ми швидко знаходимо нові розв’язання наймасштабніших проблем, швидко налагоджуємо робочі, навчальні процеси навіть при аварійних і віяльних відключеннях та ділимося з сусідами, друзями, знайомими своїми надбаннями. Тому у статті ми зібрали корисні та робочі поради щодо організації роботи або навчання у форматі енергозаощадження та для можливості автономної роботи у випадку відсутності електроживлення у вас вдома. Бо саме вдома наразі працює та навчається велика кількість населення.

Для початку поділимось ключовими порадами, що допоможуть значно скоротити використання електроенергії та зменшити рахунок за електроенергію.

1. Використовуйте енергоефективну оргтехніку для ефективного споживання енергії та мінімізації навантаження на електромережу:

Ноутбук замість стаціонарного ПК: Якщо маєте можливість виконувати роботу не зі стаціонарного ПК, а з ноутбука — це 100% ваш вибір, оскільки портативні комп’ютери використовують до 80% менше електроенергії, ніж їхні настільні аналоги. Типовий ПК та середньостатистичний монітор до нього споживають 65-250 Вт та 20-80 Вт відповідно.

Водночас показники споживання електроенергії ноутбуками в рази менші — від 15 до 60 Вт. До того ж ноутбук із якісною батареєю за потреби завжди можна використовувати як додатковий Power Bank. А деякі з ноутбуків зможете зарядити від PowerBank. Також не забувайте переводити ваш ПК у режим сну, якщо плануєте відлучитись, адже у такому стані він споживає у десять разів менше електроенергії.

2. Пристрої для друку: Якісний та функціональний принтер — невіддільна частина сучасного домашнього робочого або навчального простору, оскільки він є незамінним помічником для будь-якого віддаленого співробітника або учня, який працює з документами та навчальними матеріалами. Думку багатьох про те, що використання принтера вдома є невиправданим навантаженням на електромережу, спростовують струменеві принтери Epson з технологіями без нагрівання Heat Free.

Для порівняння наведемо декілька цифр: середньостатистична потужність лазерних принтерів коливається в діапазоні від 350 до 400 Вт, в той час, як струменеві принтери Epson споживають лише 12-40 Вт. З перерахуванням використання електроенергії на рік маємо економію у 11-12 разів (132-144 кВт для лазерного принтера, проти 12 кВт для струменевого аналога).

Якщо ви працюєте або ваша дитина навчається з дому, найімовірніше, ви маєте потребу у друці невеликої кількості аркушів на тиждень або навіть набагато більших об’ємів. Серед принтерів, що дозволяють заощаджувати електроенергію якісно відокремлюється кольорова серія Epson EcoTank для дому або малого офісу.

Так, наприклад, рівень споживання енергії Epson EcoTank L3250 становить всього лише 12 Вт в активному стані та 0,7 Вт — у режимі сну. Зведення енергоспоживання струменевих принтерів Epson EcoTank до відповідного низького рівня дозволяє друкувати навіть від джерела безперебійного живлення (ДБЖ) у випадку, якщо ваш будинок або офіс знеструмлено, а документи необхідні вже зараз.

Технологія без нагрівання (Epson Heat-Free) забезпечує швидкісний друк (до 10 сторінок на хвилину) при значно меншому енергоспоживанні.

У компанії Epson порахували, скільки необхідно електроенергії для забезпечення діяльності домашнього офісу під час одного віялового відключення, що зазвичай, триває в середньому 4 години. Для нормальної роботи працівника в домашньому офісі йому потрібний ноутбук, телефон та принтер.

За ці 4 години, коли відсутнє світло, припустимо у працівника розрядився ноутбук, телефон та необхідно роздрукувати деякі документи. Так, в середньому ноутбук заряджається 1,5-3 години (65 Вт/год*3 год), для повної зарядки телефону потрібно приблизно 15 Вт/год. Лазерний принтер використовує 350 Вт/год під час роботи, якщо ж припустити, що друкувати потрібно 30 хв, а інший час принтер знаходиться у режимі, то середнє використання електроенергії складає 210 Вт/год. Це навіть більше, ніж повна зарядка ноутбука!

В той час, як принтер Epson за цих же умов використає лише 8,45 Вт/год! Практично як одна світлодіодна лампочка. Тобто використовуючи струменевий принтер Epson EcoTank, замість лазерного, за того ж самого споживання електроенергії можна зарядити, наприклад 2 ноутбуки або ба більше ґаджетів.

Ілюстрації Анастасії Сиваш

А якщо уявити, який величезний парк друкувальних пристроїв може використовуватися разом з іншим енерговитратним обладнанням у середніх та великих офісах, то саме струменеві пристрої Epson без технології нагрівання  будуть найбільш енергозаощадливими та зберігати енергосистему в балансі. 

3. Слідкуйте за під’єднаними пристроями: Більшість пристроїв продовжують споживати енергію, навіть коли вимкнені, але під’єднані до мережі. Покласти край цій проблемі, що додає зайві цифри у кінцевий рахунок за електроенергію, допоможе мережевий фільтр. Під’єднавши всі необхідні прилади до адаптера, вам не доведеться щоденно вимикати кожен ґаджет окремо, буде достатньо лише вимкнути перемикач. Це миттєво відключає живлення, тому ніякі пристрої не можуть споживати енергію, коли вони не використовуються.

4. Замініть звичайні лампочки на енергозберігальні, якщо ви цього ще не зробили: Один з найпростіших та найочевидніших способів покращити енергоефективність оселі та домашнього офісу — заміна стандартних лампочок на енергозберігальні. Вони, в залежності від потужності, використовують на 25-80% менше електроенергії, ніж стандартні. Крім того, служать такі лампочки в рази довше. Зекономити допоможуть й світлодіодні лампи, зокрема, відповідна лампа на 6 Вт забезпечує стільки ж світла, скільки й стандартна лампочка на 60 Вт.

Ілюстрації Анастасії Сиваш

5. Налаштуйте робоче освітлення: В той час, як загальне освітлення осяює усю кімнату, робоче освітлення фокусується лише на тих ділянках, які необхідні вам для виконання відповідних задач. Налаштуйте своє робоче освітлення, використовуючи настільні лампи та трекові світильники. Це значно енергоефективніший спосіб освітлювати приміщення під час роботи.

6. Використовуйте енергоефективну техніку з маркуванням “А” та ґаджети з сертифікацією Energy Star: Наступного разу, коли вам знадобиться новий комп’ютер, принтер або інший ґаджет для домашнього офісу, подумайте про придбання техніки сертифікованої міжнародним стандартом Energy Star, а у випадку вибору друкувального обладнання надавайте перевагу струменевим пристроям на основі MicroPiezo технології без нагрівання. У порівнянні з лазерними, такі прилади споживають значно менше енергії.

До речі, те саме стосується й побутових приладів із маркуванням “А”, що свідчить про високий рівень енергоефективності приладу. Варто зазначити, що чим більше додаткових плюсів у маркуванні “А”, тим енергоефективнішим є прилад.

У разі знеструмлення оселі внаслідок віяльних або екстрених відключень подбайте також про:

  • Альтернативні джерела енергії: Power Bank’и, генератори та джерела безперебійного живлення (ДБЖ) — це ті речі, на які варто звернути увагу насамперед. Останній особливо стане в пригоді, коли напруга зникне із розетки. ДБЖ підтримуватиме ваш комп’ютер від власної батареї. Однак, врахуйте, що це дасть вам максимум до чверті години, які краще використовувати, аби зберегти проєкти, над якими працюєте або додрукувати важливі документи.
  • Резервне інтернет-з’єднання: У надзвичайних ситуаціях важливо мати резервне підключення до Інтернету, наприклад, передплачений мобільний широкосмуговий зв’язок, кишенькові Wi-Fi роутери або бездротові USB-модеми. У крайньому разі ваш смартфон завжди може статимодемом та “роздати” мобільний інтернет на ваш ноутбук.
  • Тимчасове освітлення: Не забудьте і про необхідний рівень освітлення. Якщо знеструмлення застане вас у темну пору, на поміч прийдуть звичайні акумуляторні ліхтарики, USB-лампи та світильники, які завжди можна заживити через Power Bank або від самого ноутбуку.
Ілюстрації Анастасії Сиваш

Важливу мету привчання української нації до економії коментує експерт в області енергетичних стратегій та технологій:

В середньому, до віялових відключень, українці споживали до 250 кіловатів в місяць електроенергії. Це невеликий обсяг, який вже передбачав використання чайників, принтерів та інших засобів споживання електроенергії.

Якщо сім’я має великий бойлер, то споживання електроенергії за місяць може виходити за межі 400 кіловатів. Проте основною проблемою, яка, найімовірніше, не зміниться одразу навіть після введення обмежень використання електроенергії, є відсутність культури економії в Україні. Однією з задач компаній, які виробляють енергоефективні прилади, є також і привчання людей до економного споживання.

Звичайно, у період віялових відключень, робота з дому може викликати певні труднощі. Для роботи з квартири використання генераторів не підійде, тож найефективнішим варіантом залишається придбання акумуляторних батарей. Вони чудово підійдуть як для зарядки ноутбуків або телефонів, так і для більш енергозатратних приладів, хоч, звичайно, довго пропрацювати без підзарядки такі батареї не зможуть. У разі потреби використання Інтернету варто придбати джерело безперебійного живлення для роутерів, яке дозволить мати доступ до інтернету під час вимкнень світла“, — коментує Юрій Корольчук, експерт з енергетичних стратегій та технологій, співзасновник “Інституту енергетичних стратегій”.

Олексій, IT-фахівець, знайшов рішення для роботи при віяльних та навіть екстрених відключеннях та залюбки ділиться своїм рішенням: “Я працюю 8-10 годин за ноутбуком, тож я не можу дозволити собі вибиватися з робочого графіку навіть на 4 години віяльних відключень. Для роботи я придбав декілька Power Bank’ів, вони дають мені змогу працювати без додаткового світла. Принтер використовую рідко. Але обрав саме струменевий та заощадливий Epson, що стає у пригоді саме зараз. Також обираю генератор, які, до речі, подешевшали за відсутності ввізного мита. Хоч я і маю мінімальний доступ до електричного живлення, проте проблему з Інтернетом все одно важко було розв’язати. Для цього я змінив провайдера Інтернету на такого, який користується технологією GPON (Gigabit Passive Optical Network). Вона дозволяє мережі працювати без електроенергії до 12 годин. Для цього я під’єднав оптичний термінал та WiFi-роутер до додаткового блоку живлення. Разом з пристроєм безперебійного живлення відсутність мережевої електрики та Інтернету майже не впливають на мою робочу ефективність”.

Тож не має сумніву що українці поборють усі перепони для подальшого мирного життя та розквіту нації! А деякі надбання з економії електроенергії, якими користуємося зараз, ми успішно перенесемо у мирний час для соціально відповідального способу життя та збереження ресурсів планети.