11.04.2023

Експертка розповіла, як отримати грант на фінансування свого проєкту

Цей текст написаний Людмилою Гуляєвою, експерткою з грантів і фандрейзингу, яка також є проєктною менеджеркою багатьох підприємницьких, освітніх, культурних і соціальних грантових проєктів. В її портфоліо понад 100 розроблених грантових проєктів для організацій з 13 країн світу. Кандидатка економічних наук, доцентка, стипендіатка Ізраїльського інституту перспективних досліджень та Польського інституту перспективних досліджень PIASt. Також вона є блогеркою, авторкою Telegram-каналу “Грантові фішки”, ініціаторкою та співорганізаторкою масштабних міжнародних подій Перший міжнародний ярмарок грантів для бізнесу (2018), Міжнародний ярмарок грантів, кредитів та інвестицій (2019). Експертка з оцінки проєктів Українського культурного фонду, суддя міжнародного конкурсу соціальних та бізнес-проєктів молоді “Diamond Challenge for High School Entrepreneurs” (США). Авторка курсів із грантової тематики “Як написати грантову заявку? Курс для початківців”, “Марафон. Проєкт твоєї мрії”, “Партнерство в грантових проєктах”, співавтор навчальної програми “Фандрейзинг для бізнесу”.

Що таке гранти і які особливості цього джерела фінансування?

Грант – це безповоротна фінансова допомога, що надається людині або організації на реалізацію певного проєкту. Найчастіше надається в грошовій формі шляхом перерахування грошової суми на банківський рахунок організації або особи, рідше може відбуватися як оплата певних послуг, які надають грантоотримувачу. Умови надання грантів можуть суттєво відрізнятись в різних грантових конкурсах: на який період надають кошти, хто може отримати грант, на що можна витрачати фінансування, якими способами….

Порівняно з іншими інструментами фінансування (банківський кредит, залучення інвестора, збір коштів напряму від благодійників, краудфандінг тощо) гранти мають важливі переваги: гроші не треба повертати, якщо ви ефективно реалізуєте проєкт, на який отримали грант; грантодавець контролює використання грантових коштів, однак не втручається у внутрішній менеджмент організації-грантоотримувача; гранти можна залучати систематично (не одноразово, а багато разів від різних донорів), що дає змогу суттєво розширити фінансові можливості організації, що отримує грант; грантовий ресурс.

Хто може отримати гранти?

Проводяться різноманітні грантові конкурси, де кожен зможе знайти для себе цікавий варіант. Є гранти для організацій зі сфери бізнесу. Отримати таку фінансову допомогу можуть юридичні особи – суб’єкти господарювання або підприємці – фізичні особи для старту власної справи чи розвитку/відновлення вже наявного бізнесу. Зустрічаються конкурси, у яких можуть брати участь окремі громадяни або команди людей, які ще не зареєстрували бізнес та потребують підтримки, щоб розробити бізнес-план, спланувати маркетингову діяльність і отримати можливість для розвитку та розвитку власного бізнесу.

Багато зустрічаємо грантових можливостей для організацій громадянського суспільства (громадських організацій, благодійних фондів) на реалізацію освітніх, соціальних, культурних проєктів, щоб допомагати країні розв’язувати найгостріші проблеми громадян. Постійно з’являються грантові можливості для громадян, особливо молоді: гранти на реалізацію невеликих індивідуальних наукових, мистецьких чи соціальних проєктів, на поїздки до інших країн із метою обміну досвідом, навчання тощо. Отже, отримати грант можуть потенційно всі: і громадяни, і молоді, і громадяни.

Для чого грантодавці “роздають” гроші?

Кожен грантодавець має свої чіткі цілі, з якими ви можете ознайомитися в оголошенні грантового конкурсу. Зазвичай грантодавець, збираючись надавати гранти, у відкритих засобах інформації (на своєму сайті, сторінках у соціальних медіа чи спеціальних сайтах для розміщення грантових пропозицій – їхній перелік надаємо нижче) публікує оголошення про конкурс. Цей документ треба уважно прочитати, бо саме він містить опис усіх основних характеристик процесу надання грантів та реалізації проєктів саме цим донором.

Цілі надання грантів донорами за своєю стратегічною спрямованістю можуть бути такими:

  1. Надання грантів з метою пошуку талантів, інноваційних бізнес-ідей по всьому світу. Наприклад, грантова програма “Горизонт Європа” (“Horizon Europe“) оголошує конкурси для підтримки унікальних інноваційних підприємств, що пропонують оригінальні інноваційні продукти/, рішення з потенційно високою затребуваністю на ринку товарів та послуг. Такі гранти зорієнтовані у результаті підтримати створення та розвиток бізнес-компаній, що прибутково працюватимуть на міжнародному рівні
  2. Вирішення актуальних проблем людства на міжнародному або локальному рівнях. Такі гранти надаються переважно організаціям громадянського суспільства, щоб останні допомагали людям у складних життєвих обставинах. Наразі в Україні конкурси такого типу оголошуються постійно і отримали назву “конкурси швидкого реагування”
  3. Розвиток певного сектору економіки або громадської діяльності в конкретній країні. Такі гранти спрямовуються на відновлення економіки в періоди кризи або надання економіці поштовху до зростання, створення робочих місць, забезпечення умов для розвитку тих секторів, суспільного життя, що перебувають у кризових умовах або є пріоритетними для країни: культури, креативних індустрій, освіти, медицини, сільського господарства, місцевих громад тощо. Так, наразі уряд впроваджує в Україні грантову програму ЄР.
  4. Передача досвіду та фінансових ресурсів від більш розвинених країн із потужними фінансовими можливостями до менш розвинених, задля розвитку останніх. Яскравим прикладом цього напряму можуть стати грантові програми Європейського союзу, які надають можливості українським організаціям брати участь у грантових конкурсах згідно з Європейською політикою добросусідства.

На які проєкти і тематику зараз найбільше можливостей отримати гранти?

Найбільш затребуваними зараз є інноваційні бізнес-рішення, проєкти для молоді та жінок, проєктні рішення, що сприяють інклюзії, рівності, досягненню цілей сталого розвитку; все, що стосується цифровізації та “зеленого курсу” в економіці й суспільстві; скорочення розриву між кваліфікаціями випускників і запитами ринку праці; популяризація підприємництва й демократичних цінностей, посилення громадської активності всіх членів суспільства; допомога громадянам, які стикаються з різноманітними обмеженнями в житті: мігранти, особи з інвалідністю, особи з інвалідністю, особи з обмеженими фізичними можливостями, люди з обмеженими фізичними можливостями.

Якщо я маю ідею проєкту, чи можу я знайти грант на її реалізацію? Якщо ви маєте чітко сформовану ідею або вже детально розроблений проєкт, ви можете мати три типові варіанти розвитку подій. Лише ви маєте обирати, що саме для вас є оптимальним та відповідає вашим задумам.

Варіант №1

Ви шукаєте фінансування саме під проєкт у визначеному вами форматі й не готові/не бажаєте змінювати зміст проєкту під донора. Може трапитися, що вам пощастить і ви знайдете грантовий конкурс, ідеальний для вас – “начебто під вас написаний”. Таке в моїй практиці трапляється, але не часто. Якщо ж не знаходите підхожого конкурсу і все ще прагнете реалізувати цей проєкт у суворій відповідності з вашими замислами, треба застосовувати прямий фандрейзинг. Тобто відшукувати в різноманітних джерелах контакти потенційних спонсорів, добродійників, фондів, які можуть допомогти вам у

Варіант 2

У вас є ідея/опис проєкту, але ви готові творчо над нею попрацювати, внести зміни, сфокусувавши проєкт на вимоги грантодавця. За цим сценарієм ви відшукуєте відповідні грантові конкурси, яким ваш задум загалом відповідає, і доопрацьовуєте ідею під вимоги обраного грантового конкурсу.

Варіант 3

Наразі відсутні грантові можливості під ваші запити, жоден конкурс жодним чином вам не підходить. Такі ситуації бувають – грантове фінансування, як і будь-яке інше джерело грошей, не є ідеальним і не всім підходить. У такій ситуації ви не зможете залучити грант, треба шукати інші джерела фінансування. Або генерувати проєктні ідеї під наявні грантові конкурси. Також варто паралельно моніторити нові грантові конкурси, що можуть стати вам у пригоді.

Де шукати інформацію про актуальні грантові конкурси?

Я підготувала для вас топ-10 онлайн-ресурсів, де ви можете шукати грантові конкурси:

Якщо я зараз перебуваю за кордоном, але хочу бути корисною та реалізовувати проєкти за межами України, чи можу я отримати гранти в зарубіжній країні?

Так, цілком можливо, хоча конкретна відповідь на це запитання залежить від того, який ви грант хочете отримати. Наприклад, наразі є багато конкурсів саме для українців як фізичних осіб у різних країнах світу на реалізацію невеликих проєктів, стипендії для поновлення професійної діяльності, гранти для навчання й розвитку. Якщо ви представляєте українську організацію, то можливості організації в іншій країні будуть обмеженими, однак і тут є шляхи втілення задумів. Наприклад, ви можете подавати свої заявки на грант спільно з іноземними партнерами в іншій країні, а не в іншій країні.