.

Економне приготування їжі в навчальних закладах, а також на об’єктах, що мають харчоблоки.

Приготування їжі має бути ефективним та економним, тому ми пропонуємо Вам замінити старі (а також нові) промислові спіральні конфорки на Ваших об’єктах! Зазвичай майже кожен навчальний заклад в Україні (дошкільні, загальноосвітні, вищі) при приготуванні їжі використовують промислові електричні плити на яких розташовані стандартні спіральні конфорки мінімальною потужністю від 3 кВт*год.



На кожному харчоблоці таких закладів обладнано щонайменше 1-2 промислових електричних плит, на яких розташовано від 6 до 12 промислових спіральних конфорок мінімальною потужністю кожної 3 кВт*год.

8 конфорок х 3 кВт*год = 24 кВт*год

Температура робочої поверхні таких конфорок 400С, а час розігріву до робочого режиму (400С) від 30 хвилин і навіть до 1 години. Спіральні промислові конфорки мають низку недоліків:

  • містять азбест, який є збудником онкологічних захворювань (це здоров’я кухарів!)
  • температура нижньої кришки перевищує 200С, тому дуже часто перегорають дроти подачі напруги, а також заземлювальні (працівники кухні наражаються на небезпеку бути ураженими струмом!)
  • дуже часто при різких перепадах температур лопається робоча поверхня (на розігріту конфорку ставлять каструлю холодної води, а чавун не надто стійкий до таких різких перепадів температур)
  • теплові потоки від конфорок розсіюються по приміщенню (у харчоблоках постійна спека, що не дуже зручно для працівників, а також порушує санітарні норми!)
    дуже часто виходять з ладу тени і їх доводиться міняти (протягом року змушені витрачатися додаткові експлуатаційні витрати)

Харчоблоки в середньому працюють приблизно 5-6 годин на день, а іноді й більше. Левова частка використання електроенергії в навчальних закладах перепадає саме на пункти приготування їжі, бо там розташовується дуже енерговитратне обладнання. Промислові електричні плити витрачають у середньому 40-50% від загальних показників витрат електроенергії в харчоблоках навчальних закладів.

Вважаємо питання заміни спіральних промислових конфорок, на сьогоднішній день, одним з найактуальніших для всіх органів місцевого самоврядування! Чому:


Стандартні спіральні промислові конфорки зі спіраллю


8 конфорок потужністю по 3 кВт*год кожна = 24 кВт*год загальна потужність конфорок

У розрахунок беремо 5 годин використання всіх конфорок у “3” максимальному режимі (400С). Зазвичай 2-4 години після приготування їжі конфорки переводять на “1” і “2” режими і залишають 1-2 конфорки в максимальному “3” режимі (ми цей показник усереднимо і візьмемо 5 годин “3” режиму).

24 кВт*год х 5:00 х 21 робочий день (беремо за основу садочки) = 2520 кВт на місяць витрачається електроенергії тільки при використанні конфорок для приготування їжі.

2520 кВт * 12 місяців = 30240 кВт на рік або 75600 гривень на рік (при тарифі 2,50 гривень за кВт)


Тукирные инновационные энергоэффективные конфорки


8 тукирных конфорок мощностью по 1,9 кВт*час каждая = 15,2 кВт*час общая мощность конфорок

15,2 кВт*ч х 5:00 х 21 рабочий день = 1596 кВт в месяц расходуется электроэнергии только при использовании конфорок для приготовления пищи.

1596 кВт * 12 месяцев = 19152 кВт в год или 47880 гривен в год (при тарифе 2,50 гривен за кВт)


Економічний ефект від заміни конфорок становитиме:


30240 кВт – 19152 кВт = 11088 кВт на рік

75600 гривень – 47880 гривень = 27720 гривень на рік

Окупність таких заходів не перевищує 2 роки!



Тукірні конфорки мають низку переваг перед звичайними спіральними:


  • швидкий вихід у робочий режим за 15-18 хвилин (400-420С)
  • не містять азбесту (азбест збудник онкологічних захворювань)
  • виробляються зі спеціальної сталі, тому їхній термін служби однозначно довший (за різких перепадів температур не лопаються, а також менш затратні в експлуатації)
  • теплові інфрачервоні потоки чітко спрямовані на каструлю (не розсіюють тепло в приміщення, тому не варто переживати про санітарні норми)
  • щонайменше економічніші на 30% від спіральних (порівняно зі звичайними промисловими конфорками потужністю від 3 кВт*год)
  • температура нижньої кришки не перевищує 120С, тому живильні дроти, а також заземлювальні будуть довше експлуатуватися і малоймовірне їхнє перегоряння

Якщо Ви готові до співпраці з нашою компанією за цією програмою, тоді залиште контактні дані у формі нижче і ми з Вами зв’яжемося найближчим часом!


[wpforms id=”1149″ title=”false” description=”false”]